PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34565}
6,9 221 464
oceny
6,9 10 1 221464
6,5 11
ocen krytyków
The Ring
powrót do forum filmu The Ring

Konie - symbolika

ocenił(a) film na 9

Cześć, dobry wieczór, mam takie małe pytanie, ufam, że nieco pomożecie mi w poszukiwaniu odpowiedzi na nie. Otóż ostatnio usilnie zastanawiam się, czy konie pojawiające się w filmie mają jakiś głębszy sens? Chodzi mi o to czy mają one znaczenie jedynie dla fabuły (konie nie dają jej spać), czy może to jakiś symbol, używany od dawna, który coś może zwiastować, przepowiadać, może ma jakieś odniesienie do kultury i tradycji? Pytanie dręczy mnie od niedawna, gdyż oglądając ostatni odcinek Salad Fingers, również autor wplata konie, ponadto pełno jest filmików (których jestem fanem) z tzw. przekazem podprogowym, mającym wprowadzić widza w złe samopoczucie, przerazić, otumanić i w praktycznie każdym jest koń. Niekiedy są one tak skonstruowane, że tylko oglądając je klatka po klatce możemy gdzieś na milisekundę ujrzeć podobiznę konia. Wiecie coś może na ten temat? Zwiedzam od kilkunastu dni internet, ale niczego znaleźć nie mogę, byłem też w bibliotece, ale nic ciekawego (kompetentna mimo wszystko) pani bibliotekarka nie mi nie poleciła.

bartek_owca

Hej wprawdzie minęło 5 lat od wpisu ale może nadal Cię to ciekawi :D.

Jeśli chodzi o symbolikę koni ogólnie są one raczej pozytywnym symbolem, symbolem słońca, radości, płodności itp.

Ponadto utarło się, że zwierzęta, min. konie właśnie, wyczuwają złych ludzi i zło ogólnie, istnieją historie, w których konie po wyczuciu zagrożenia nie chciały iść dalej. Stąd może być pokazane samobójstwo konia po kontakcie ze "skażoną" Rachel.

Śmierć koni w filmie może być także interpretowane jako triumf zła nad tym co dobre. Bo i koniec końców taki mamy finał, tym razem dobro nie zwyciężyło.

Dodatkowo (nie tylko w Ringu ale i innych filmach o, których piszesz) mogą być odniesienia do obrazu Nocna Mara https://pl.wikipedia.org/wiki/Nocna_mara_(obraz_Johanna_F%C3%BCssliego)
będącego interpretacją zjawiska paraliżu przysennego. Na obrazie pojawia się koń i nie jest tam przypadkowo ponieważ w angielskim Mare oznacza nie tylko koszmar ale i klacz. Więc może to właśnie tu mają podłoże wykorzystania koni w horrorze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones